Eesti kaotas võideldes EM-il kaheksandaks tulnud Austriale

0
374

Kolmapäeva õhtul alustas Eesti koondis 2022. aasta käsipalli Euroopa meistrivõistluste otsustavat valikturniiri. 2. alagruppi avamängus kohtus Eesti võõrsil Austriaga ning kaotas Grazis 28:31 (16:16). Pühapäeval on Tallinnas, Kalevi spordihallis vastamisi Eesti ja
Saksamaa.

Mõlemal meeskonnal puudus hulganisti põhitegijaid. Eesti pidi hakkama saama näiteks ilma Mait Patraili, Dener Jaanimaa ja Jürgen Roobata, tänavu jaanuaris EM-finaalturniiril kaheksanda koha saanud Austrial olid puudu Saksamaa Bundesliga tipp-pallurid Nikola Bilyk ja Robert Weber.

Eesti sai kohtumisele väga hea alguse, kui tabasid Karl Toom ja Martin Johannson. Kaitses seisti hästi ja pärast head blokeeringut viis Alfred Timmo kuuendal minutil külalised 5:2 juhtima. Austria tuli aga kiirelt mängu tagasi, sundis agressiivse kaitsega eestlasi mitmeid valesööte tegema ning kümnendaks minutiks oli tablool viik 5:5.

Meie koondise mängu häirisid ka kaheminutilised karistused ning hoo sisse saanud Austria läks 15. minutil Lukas Huteceki väravast juba 10:6 ette. Siis tõmbas peatreener Thomas Sivertsson aga pingilt tõelise trumpässa, saates väravasuule Marius Aleksejevi. Koondise vanim ja kogenuim liige tegi kolme minutiga neli suurepärast tõrjet.

Kui toimib kaitse, hakkab ka rünnak sujuma, on kuldne reegel. Võimsas viskehoos olnud Toom pommitas mitu korda järjest täpselt ja 23. minutil leidis Johannson ülitäpse sööduga Ott Variku, kes viis kiirrünnakust Eesti uuesti juhtima, 13:12. Poolteist minutit enne poolaja lõppu tegi Toom ka 16:14, kuid Austria jõudis koos sireeniga viigini.

Teise pooltunni algul etendati veelgi lahtisemat käsipalli ja esimese viie minuti “minimatši” võitis Austria 5:3. Eesti oli kogu kohtumise suurtes raskustes 130-kilose joonemängija Tobias Wagneri pidurdamisega, kes viis võõrustajad 23:20 ette.

Kaspar Lees viskas ühe tagasi, kuid siis saabus seitsmeminutiline periood, kus Eesti ei saanud väravatki, ehkki suur osa sellest ajast mängiti arvulises ülekaalus. 47. minutil juhtis Austria 25:21, kuid eestlased võitlesid võimsalt. Rasmus Ots saatis palli tühja väravasse, hästi hakkas lisaks Toomile tabama Varik.

Lähemale kui kaks väravat Eesti siiski ei saanud ja vastu tuli võtta 28:31 kaotus. Toom viskas lõpuks üleplatsimehena 11 väravat, Varik lisas viis, Lees kolm, Timmo, Andris Celminš ja Armi Pärt kaks väravat ning ühe tabamuse said kirja Johannson, Ots ja Henri Hiiend. Vastaste täpseim oli Wagner seitsme väravaga.

“Kaotus pole kunagi positiivne, aga tänasest mängust on siiski palju head kaasa võtta. Saime rünnakul kuus kuue vastu väga hästi hakkama, sundisime neid korduvalt kaitset muutma ja viskasime edukalt. Jäime aga hätta ülekaalus mängimisega ja sellest on tõsiselt kahju,” kommenteeris Eesti koondise peatreener Thomas Sivertsson.

“Ülekaalus mängimist jõuame veel enne pühapäeva harjutada, aga mitmel puhul olid vaid väikesed detailid, mis olukorrad austerlaste kasuks kallutasid. Lisaks tegi nende väravavaht vajalikul hetkel häid tõrjeid. Olime siiski kogu aeg mängus sees ja see on kindlasti positiivne tõsiasi nii tugeva meeskonnaga mängides,” lisas Sivertsson.

EM-valikturniiril osaleb 32 meeskonda, kes jagatud kaheksasse alagruppi. Finaalturniirile saavad kaheksa alagrupi kaks esimest ning lisaks neli paremat kolmanda koha saavutanud koondist. Eestiga koos kuuluvad 2. alagruppi peale Austria veel ka Saksamaa ning Bosnia ja Hertsegoviina, kes kohtuvad omavahel neljapäeval Düsseldorfis.

EM-VALIKMÄNG: AUSTRIA – EESTI 31:28 (16:16)

4. novembril 2020. Graz – Raiffeisen Sportpark, 0 pealtvaatajat.
Kohtunikud: Marco Di Domenico ja Lorenzo Fornasier (mõl Itaalia).

Eesti: Rasmus Ots (1 värav), Armis Priskus, Marius Aleksejev; Kaspar Lees (3), Armi Pärt (2), Martin Johannson (1), Alfred Timmo (2), Kristo Voika, Karl Toom (11), Andris Celminš (2), Ott Varik (5), Markus Viitkar, Henri Hiiend (1), Tõnis Kase, Mathias Rebane, Vahur Oolup. Peatreener Thomas Sivertsson.

Pildil: Eesti koondis enne EM-valikmängu Austriaga. (Foto: EKL)