Milline on olukord täna Ida-Virumaa spordis?

0
201

Ida-Virumaa sport kannatab koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu samuti nagu teiste maakondade sport.

On põhjendamatagi selge, et kui kogu vabariigis on täna keelatud  tegelemine harrastusspordi tasemel, ei ole lubatud liikumisüritused ning treeninguid võimaldatakse ainult professionaalsel tasemel tegelevatele Eesti koondise liikmetele või kandidaatidele, ei toimu ka meie maakonnas nendesse kategooriatesse liigituvaid spordisündmusi.

Kannatavad kõik- harrastajad, treenerid, juhendajad, spordiobjektide haldajad, lapsed. Aga me saame ju sellest aru, et piirangud ei lõpe, kui me nendest kinni ei pea.

Kui praegu toimuvat kokku võtta – maakonna tasandil sport seisab mõningaid erandeid arvesse võttes.

Spordiklubid on saanud kogemuse eelmisest aastast, kuidas töö ümber korraldada nii, et treeningtegevus ei lõplikult seiskuks. Võimalusi otsitakse veebipõhiseteks tundideks, aga ka individuaalseks treeningtegevuseks välitingimustes.

Liikuda vabas looduses saab, kui järgitakse täna kehtivaid reegleid. Kergeliiklusteed ja matkarajad on kõikidele avatud ja seda võimalust on kasutatud ning kasutatakse ka edasi.

Kuidas aga pärast piirangute lõppemist tavaelu spordis taastub, saab näha tulevikus. Kerge see olema ei saa, sest maakonnas on erinevad piirangud kehtinud juba eelmisest sügisest ning täistuuridel sportima asumiseks on elanikkonnal oma elurütm vaja ümber korraldada.

– Millised spordiüritused ja maakonna meistrivõistlused on ära jäänud või edasi lükatud?

Märtsikuu kohalikest võistlustest on ära jäänud Ida-Virumaa argipäeva suusaõhtute kaks etappi ja arvatavasti jääb ära ka viimane etapp Kiviõli Seikluskeskuses. Teised kohalikud võistlused on kõik edasi lükatud.

Suurematest võistlustest on ära jäänud Eestimaa talimängud Ida-Virumaal, Värska Originaal noortesarja finaaletapp laskesuusatamises Narvas.

Saku II liiga mängud korvpallis on kõik edasi lükatud. Ida-Virumaa meistrivõistlusi ära jäetud ei ole, vaid kõik on praegu edasi lükatud. Need võistlused, mida saab läbi viia online süsteemis (näiteks male), toimuvad.

Igasuguste muudatuste ja piirangute kohta saavad Ida-Virumaa Spordiliidu liikmesklubid otse e-posti teel spordiliidult, kõikide klubide jaoks on see info ka Ida-Virumaa Spordiliidu kodulehel.

 – Millist abi pakub maakonna spordiliit oma liikmetele?

Hea küsimus. Abi saab pakkuda ikka siis, kui seda küsitakse.

Kui mõtlesite, kas saame oma liikmeskonda piirangutest tingitud saamata jäänud tulu või selle arvelt tegemata kulude kompenseerimist, siis sellist raha maakonna spordiliidul ei ole ja see pole ka meie põhitegevus. Usun, et ükski liikemsorganisatsioon ei saa väita, et temani pole jõudnud info, millistel tingimustel ja kuidas peaks sporditegevusega jätkama, milliseid toetusmeemeid pakub Vabariigi Valitsus saamata jäänud tulu hüvitamiseks ning millistest ametlikest kanalitest leiab selgitava info toetuse taotlemiseks. Samuti oleme edastanud info, kui koolitusasutused hakkasid spordiklubidele pakkuma veebipõhiste treeningtundide õppematerjale. Läbi meie sai esimesed andmed läinud kevadel spordiorganisatsioonide ja eraõiguslike spordirajatiste toetuse vajadusest, tööta jäänud või jäävatest treeneritest ning saamata jäänud tulust kultuuriministeerium ja Eesti Olümpiakomitee. Treeneritele ning sporditöötajatele suunatud koolitusinfot vahendame pidevalt.

Kui spordiklubil tekib vajadus abi saamiseks näiteks  spordiregistrile andmete esitamisel, treeneritoetuse taotlemisel ja ta meie poole abipalvega pöördub, ei ole me kedagi tagasi saatnud, lahenduse leiame alati. Alles kuu aega tagasi aitasime ühel liikmesklubil valitsuse koroonakriisi toetusmeetmest taotlust vormistada.

Me ei võta enda ülesandeks hakata korraldama spordiklubi juhtimist, kui klubi juhtorgani liige leiab, et ta enam ei viitsi või ei saa klubi juhtimisega tegeleda. Sellised küsimused jäägu ikka iga organisatsiooni enda lahendada. Nagu ka igasuguste kannete tegemine äriregistrisse või spordiklubi likvideerimise algatamine. Samuti ei paku me eestikeelse juhendmaterjali tõlkimist vene keelde, sest muidu me jääkismegi seda tegema. Kui aga palutakse selgitada, oleme seda teinud.

– Kui suur on Ida-Virumaa spordiliidu eelarve 2021. aastaks?

Selle aasta eelarve võtsime vastu kaks päeva tagasi toimunud juhatuse koosolekul ja selle suuruseks on 89270 eurot. Enamuse tuludest ehk 51457 saame kultuuriministeeriumilt, Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu toetus on 10000 eurot, Vabatahtlike spordikohtunike hüvitis 2700 eurot, ülejäänud summa on  rahastuse saanud projektid.

Spordiliidu tegevuskuludeks kulub 30003 eurot ja spordiüritusteks ning projektide elluviimiseks 59267 eurot.

Spordiliidu tegevuskuludest on töötasuks planeeritud veidi üle 15600, millele lisanduvad sotsiaalmaks ning 0,8 % töötuskindlustus. Majandamiskuludest suurem osa kulub infotehnoloogia kuludele( kodulehe teenindus, venekeelne spordiportaal, mobiilne andmeside) ning selle suurus 3000 eurot aastas. Peame tasuma ka tööruumi rendi ja kommunaalkulud,milleks kulub 2300 eurot aastas. 2021.a. kuludesse planeerisime www.sportiv.ee kodulehe uuenduse summas 2500 eurot.

Spordiüritusteks suunatud kuludest saavad sellel aastal spordiklubid oma võistluste korraldamiseks 21926 eurot, maakondliku liikumisharrastuse projekti elluviimiseks kulub 9000 eurot. Kohtla-Järve ja Sillamäe koolispordiprojekt saab 7200 eurot. Veel planeeriti kulud Ida-Virumaa meistrivõistluste korraldamiseks, litsentsi omavate vabatahtlike spordikohtunike hüvitiseks, Eestimaa Spordiliit Jõud võistlustel osalemiseks, spordiveteranide spordiüritusteks, spordiaasta parimate autasustamiseks.

Eelmine postitusEesti – Tšehhi MM-valikmäng toimub Poolas
Järgmine postitusEesti maadlejad seekord olümpiapiletit ei saanud

jäta vastus

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.